my.newpaltz.edu | Blackboard | Hawkmail | Library | Zimbra

A-Z Index | Contact Us | People-Finder

» Current Students | » Faculty & Staff | » Future Students | » Parents | » Alumni, Donors & Friends | » Athletics | » Employment | » Give Today!

Attendees

Re●Connect | Re●New | Re●Union
Saturday, Oct. 18, 2014: The biggest alumni event of the year

Register now!

Honorees, speakers, presenters for events
Faculty/Staff (Department) and their scheduled events

(see below for alumni registrants)

Alumni Theatre Panel speakers
Jade King Carroll '02 – Director, NYC
Mark Krasnov '09 - Lighting Technician & Electrician, NYC
Patrick Kiernan '12 – Actor & Sound Designer, Regional
Nicole Carroll '11 – Actor & Scenic Artist, NYC
Samantha Kuczynski '11 – Props Artisan, Regional

All-Class Heritage Luncheon Tables and Faculty/Staff or alumni representatives
(request to sit at these tables; assignments on first-come, first-serve basis as space permits)
Admissions/Ambassadors: Shana (Bender) Circe '02 '08g
Athletics: Alan Dunefsky '69
Art Education/FPA: Paul Kassel
Art History: Kerry Dean Carso
Art History/Asian Studies: Elizabeth Brotherton
Asian Studies/Political Science: Jonathan "Yoni" Schwartz
Black Studies: Chanel Ward '10g
Business: Kristin Backhaus
Business/Accounting: A Rief Kanan
Business/Marketing: Anyuan (Daniel) Shen
Communication and Media: Amanda Gresens '08
Computer Science: Anthony Dos Reis, Andy Pletch
Delphic Fraternity: Bob Thorn '66 '70g, Gil deLeon '86, Velez, Phillip Velez '91, Komain Somapeera '04
Economics/Asian Studies: Sara Hsu
Education: TBA
Educational Opportunity Program: Rita Celariste '89 '97g, Robert Hancock, Jessica Purcell '04, '09g, Ivelisse Tuttle '96g
English: TBA
Fine & Performing Arts/Theatre: Paul Kassel
First World: Camille (Tyson) Jacobs '91, Anthony T. Winn '92
French (Foreign Languages): Mary Christensen, Mercedes Rooney
Geography/Asian Studies: John Sharp
Greeks (fraternities, sororities): TBA
Languages, Literatures & Cultures (Foreign Languages): TBA
Liberal Arts & Sciences (History, Philosophy...): TBA
Mathematics: Michael Adams, Hanamantagouda Sankappanavar
Music: Carole Cowan
Physics and Astronomy: Richard Halpern, Stacie Nunes '84g
Political Science: Jonathan "Yoni" Schwartz
Psychology: Glenn Geher
Residence Life: TBA
Scholar's Mentorship Program (SMP): Chanel Ward '10g
Science & Engineering: Dan Freedman
Sociology: James Dearce '00g
Sociology/Asian Studies: Margaret Betaudier, Sunita Bose
Student Affairs: Robin Cohen-La Valle '77 '82g, Linda Eaton
Theatre: Connie Rotunda, Nancy Saklad
Veterans & Military Services: Christopher Wright '01, Jason Gilliland

Honorees: All-Class Heritage Luncheon Awards
Antonio "Tony" Bonilla '87 '05g (Educational Opportunity Program), 2014 Heritage Award honoree
Dr. Ron Knapp (Geology/Asian Studies), 2014 Heritage Award honoree, Speaker/presenter on covered bridges

Alumni who have given permission to list their names as attending

No attendees have registered at this time.